Haber

ABD’deki Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin ilk sözler: Rusya’ya tahıl anlaşmasını uygulamaya çağırıyoruz, Türkiye’ye minnettarız

ABD Dışişleri Bakanlığı, Soçi’deki Erdoğan-Putin zirvesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Rusya’yı tahıl anlaşmasını uygulamaya çağırıyoruz. ABD ve Birleşmiş Milletler, Türkiye’ye minnettardır.” ifadelerine yer verildi.

SOCI’DA “TAHIL KORİDORU” İLE BULUŞUYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de bir araya geldi. Zirvenin ana gündem maddesi Rusya’nın tek taraflı olarak yürürlükten kaldırdığı Tahıl Koridoru Anlaşması oldu. Putin, Rus tahıl ürünlerinin ihracatına yönelik yaptırımların kaldırılması halinde anlaşmayı yeniden uygulayabileceklerini söyledi. Erdoğan ise Tahıl Koridoru’nun Birleşmiş Milletler’in hazırlayacağı yeni paketle devam edebileceğini belirtti.

ABD: TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Kritik zirveye ilişkin ilk açıklama ABD’den geldi. CNN Türk’e açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, “Rusya’yı tahıl anlaşmasını uygulamaya çağırıyoruz. ABD ve Birleşmiş Milletler, Türkiye’ye minnettar.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: BM’NİN YENİ TEKLİF PAKETİYLE SONUÇ ALMAK MÜMKÜN

Öte yandan tepeden sonra Putin’le birlikte kamera karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Gündeme getirilen alternatif öneriler, Karadeniz gibi taraflar arası iş birliğine dayalı, sürdürülebilir, sadık ve kalıcı bir model sunamaz. Atılım. Tüm taraflar biliyor ki, Rusya’nın girişimin yeniden başlaması yönündeki beklentileri iyi biliniyor. Rus dostlarımız Dile getirdiği konuları farklı vesilelerle konuştuk. Tahıldaki eksikliklerin giderilerek girişimin devam ettirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Mutabakat. Değerli dostumla ikili görüşmemizde bu konudaki görüşlerimizi samimiyetle paylaştım. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler ile istişare ederek değerli ilerlemeler içeren yeni bir teklif paketi hazırladık. Sonuç almanın mümkün olduğuna inanıyorum. Türkiye olarak beklentileri karşılayacak bir analize kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum.”

Putin: YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI HALİNDE TAHIL ANLAŞMASINI GÖZDEN GEÇİRMEYE HAZIRIZ

Rusya Devlet Başkanı Putin şu ifadeleri kullandı: “İlkeli duruşumu bir kez daha yinelemek isterim. Rusya’nın tahıl ürünlerinin ihracatına yönelik yaptırımların kalkması halinde tahıl anlaşmasını yeniden canlandırmaya hazırız. Bunu Sayın Erdoğan’a ilettim. Değer veriyoruz.” Suriye’deki işbirliğimiz çok önemli. Astana formatı da çok değerli. Suriye’de aktif bir mekanizma.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu